Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się pytania związane z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem informatycznych systemów monitorowania produkcji (MES). To dawka wiedzy zarówno dla nowych użytkowników, jak i osób dopiero przymierzających się do inwestycji w tego typu technologie.
Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa płyną z wykorzystania systemów informatycznych MES do kontrolowania procesu produkcyjnego?
Przede wszystkim wzrasta wydajność pracy w zakładzie, co przekłada się oczywiście na lepsze wyniki finansowe i skraca czas zwrotu zainwestowanych środków. Systemy informatyczne MES przyczyniają się m.in. do:
- minimalizacji liczby i czasu przestojów produkcyjnych, gdyż wszelkie awarie wykrywane są znacznie wcześniej
- zwiększenia efektywności pracy maszyn i pracowników ze względu na możliwość lepszego zaplanowania przebiegu procesów i szybszego reagowania na bieżące potrzeby zakładu
- ograniczenia liczby produktów niekompletnych bądź wykazujących wady produkcyjne
- skrócenia czasu przezbrojeń urządzeń i maszyn
Jak uchronić się przed utratą i wyciekiem cennych danych?
Ochrona systemów informatycznych MES przed tego typu zagrożeniami polega w głównej mierze na regularnym tworzeniu kopii zapasowych baz danych, udzielaniu dostępu do szczególnie wrażliwych informacji jedynie pracownikom o odpowiednio wysokim poziomie uprawnień i zastosowaniu szeregu zabezpieczeń antywirusowych oraz sprzętowych.
Jakie są typowe błędy użytkowników tego typu rozwiązań informatycznych?
Należą do nich:
- ignorowanie alarmów o wymaganym przeglądzie maszyny lub niezbędnych czynnościach konserwacyjnych
- bagatelizowanie zastrzeżeń dotyczących prawidłowości produkcji zgłaszanych przez system
- pomijanie komunikatów, że dany pracownik nie posiada odpowiednich uprawnień do wykonania określonej czynności, bez uprzedniej weryfikacji
W jaki sposób system informatyczny radzi sobie z zakłóceniami w przebiegu procesu produkcyjnego?
Polega to na wdrażaniu przewidzianych środków zapobiegawczych. Oprogramowanie MES analizuje wprowadzone dane, nie pozwala na wprowadzanie wartości uznanych za błędne, alarmuje o nieprawidłowościach oraz precyzyjnie wykrywa źródło i czas powstania zakłócenia. Poszczególne elementy dysponują własną pamięcią, która, w razie uszkodzeń modułów komunikacyjnych, używana jest do zapisywania kluczowych danych.