Bezpieczeństwo informatyczne

Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się pytania związane z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem informatycznych systemów monitorowania produkcji (MES). To dawka wiedzy zarówno dla nowych użytkowników, jak i osób dopiero przymierzających się do inwestycji w tego typu technologie.

Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa płyną z wykorzystania systemów informatycznych MES do kontrolowania procesu produkcyjnego?

Przede wszystkim wzrasta wydajność pracy w zakładzie, co przekłada się oczywiście na lepsze wyniki finansowe i skraca czas zwrotu zainwestowanych środków. Systemy informatyczne MES przyczyniają się m.in. do:

  1. minimalizacji liczby i czasu przestojów produkcyjnych, gdyż wszelkie awarie wykrywane są znacznie wcześniej
  2. zwiększenia efektywności pracy maszyn i pracowników ze względu na możliwość lepszego zaplanowania przebiegu procesów i szybszego reagowania na bieżące potrzeby zakładu
  3. ograniczenia liczby produktów niekompletnych bądź wykazujących wady produkcyjne
  4. skrócenia czasu przezbrojeń urządzeń i maszyn

Jak uchronić się przed utratą i wyciekiem cennych danych?

Ochrona systemów informatycznych MES przed tego typu zagrożeniami polega w głównej mierze na regularnym tworzeniu kopii zapasowych baz danych, udzielaniu dostępu do szczególnie wrażliwych informacji jedynie pracownikom o odpowiednio wysokim poziomie uprawnień i zastosowaniu szeregu zabezpieczeń antywirusowych oraz sprzętowych.

Jakie są typowe błędy użytkowników tego typu rozwiązań informatycznych?

Należą do nich:

  1. ignorowanie alarmów o wymaganym przeglądzie maszyny lub niezbędnych czynnościach konserwacyjnych
  2. bagatelizowanie zastrzeżeń dotyczących prawidłowości produkcji zgłaszanych przez system
  3. pomijanie komunikatów, że dany pracownik nie posiada odpowiednich uprawnień do wykonania określonej czynności, bez uprzedniej weryfikacji

W jaki sposób system informatyczny radzi sobie z zakłóceniami w przebiegu procesu produkcyjnego?

Polega to na wdrażaniu przewidzianych środków zapobiegawczych. Oprogramowanie MES analizuje wprowadzone dane, nie pozwala na wprowadzanie wartości uznanych za błędne, alarmuje o nieprawidłowościach oraz precyzyjnie wykrywa źródło i czas powstania zakłócenia. Poszczególne elementy dysponują własną pamięcią, która, w razie uszkodzeń modułów komunikacyjnych, używana jest do zapisywania kluczowych danych.